Повечето от нас се чудят защо някои хора умират млади, докато други живеят до заветни стрини. Има много идеи по тази тема. От индустрията на подмладяващите добавки до учените в лабораториите, всеки иска да знае тайната на дълголетието.
Наскоро, Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ публикува резултати от проучвания, показващи, че хората които практикуват определени здравословни навици живеят по-дълго от останалите. Генетика, начин на живот, хранене – всички тези фактори играят важна роля при стареенето. Това са съвети, изпробвани и практикувани от хора живели дълго и учените са доказали ефекта им.
1. Внимавайте какво ядете
Храната влияе директно на тялото ни. Кожата и косата ни пък са директно отражение на здравето на тялото. За да научат повече за начина на живот на дълголетниците, много учени са насочили вниманието си към Окинава, Япония, където е най-голямата концентрация на столетници в света. Те са изследвали диетата на японците в търсене на ключа за дълголетието.
Проучванията са открили, че японците разчитат предимно на зърнените храни, зеленчуците и плодовете. Тяхната диета е бедна на червено месо, млечни продукти и яйца. Поуката тук е, че трябва внимателно да подбирате мазнините и въглехидратите. Преминете към по-здравословни варианти като пълнозърнест хляб, пълнозърнеста паста и ядки. Когато е възможно, използвайте мононаситени и полинаситени мазнини и избягвайте трансмазнините напълно. Много учени са съгласни също, че вегетарианската диета е по-здравословна от онази базирана на животински протеини. Плодовете, зеленчуците и зърнените култури са богати на фибри и хранителни вещества.
2. Не обвинявайте за всичко гените
Няма съмнение, че гените допринасят много за свързаните с възрастта заболявания. Учените обаче са открили, че когато става въпрос за дълголетие, гените отговарят само за около 10% от общото ни здраве, а останалите 90% са свързани с начина ни на живот. Това какви избори правим всеки ден влияе значително върху качеството и продължителността на живота ни. Ако се чувствате изморени или изпитвате болки, не бързайте да ги преписвате на наследствеността – първо погледнете начина си на живот.
3. Яжте храните в естественото им състояние
Естествените храни са пълни с хранителни вещества. Готвенето променя химическия състав на храната, което влияе и на тяхната хранителна стойност. Печенето и готвенето на пара са най-добрият начин да сготвите храната си, защото по-добре запазват хранителните вещества. Чудесен начин да поддържате добро здраве е да консумирате от 3 до 5 пъти на ден пресни зеленчуци и плодове. Не забравяйте и да се храните умерено. Преяждането причинява стомашночревни проблеми, които влияят на общото здраве.
4. Придобийте полезни навици
Ако искате да живеете дълго, поддържайте здравословни навици и избягвайте вредните. Не пушете, защото тютюнопушенето отдавна се свързва с различни заболявания на сърцето и белия дроб. Алкохолът е друг виновник за нездравословен начин на живот. Пийте с мярка.
5. Физическа активност
Безспорно е, че освен диетата, физическата активност е другото най-важно нещо, за да бъдете здрави. Повечето заболявания, включително сърдечносъдовите и диабетът, произлизат от застоелия начин на живот. Проучванията показват, че 15 минути упражнения на ден удължават живота с 3 години. Физическата активност намалява риска от сърдечен удар и аритмия. Освен това подобрява способността на тялото да се бори със стреса.
Много хора нямат възможност да ходят редовно н фитнес, но можете да впишете малко физическа активност в ежедневието си, за да останете здрави. През уикенда може да ходите на тенис или плувне или просто излезте да играете с децата си или домашния любимец в парка.